FAQ - Najczęściej zadawane pytanie?

Wyciąg spawalniczy Zefir Pro jest urządzeniem odciągowym przeznaczonym do przemysłowego zastosowania, do spawania ciągłego, dwu i trzy zmianowego. Cechą szczególną wyciągu jest zastosowanie zewnętrznych przegubów ciernych, sprężyn gazowych oraz ułożyskowanej ślizgowo głowicy obrotowej. Zastosowane rozwiązania powodują, że manewrowanie ramieniem nie wymaga siły, jest precyzyjne i bezgłośne a dostęp do śrub regulujących jest nie utrudniony.

Wyciąg spawalniczy Zefir Eko jest urządzeniem odciągowym przeznaczonym do zastosowania na mniej obciążonych stanowiskach spawalniczych, szczególnie stanowiskach remontowych, szkoleniowych czy doraźnych. Posiada wewnętrzną konstrukcję nośną ukrytą wewnątrz elastycznego węża odciągowego.

Skuteczność odciągania dymów spawalniczych jest identyczna dla wyciągu spawalniczego Zefir Pro oraz Zefir Eko.

Niestety, ale niema jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. Za wyborem wyciągu spawalniczego z wyrzutem do atmosfery przemawiają następujące argumenty: stosunkowo niskie koszty zakupu i instalacji, nieskomplikowana konstrukcja, niskie zużycie energii elektrycznej i wysoka skuteczność odciągania dymów. Wadą jest fakt usuwania ciepłego powietrza z warsztatu w okresie zimowym.

Za wyborem wyciągu spawalniczego z filtracją przemawia fakt zupełnego braku strat ciepła w okresie zimowym. Przeciwko są: stosunkowo wysokie koszty zakupu urządzenia, dużo wyższe zużycie energii elektrycznej a także często sprężonego powietrza, konieczność regularnej wymiany wkładów filtracyjnych (im tańsze urządzenie tym droższe filtry i częstsze wymiany), dość skomplikowana budowa urządzeń.

Stosowanie wyciągów z filtracją nabiera sensu w przypadku pracy ciągłej gdyż dopiero wtedy zyski z filtracji będą wyższe niż poniesione koszty. W przypadku, gdy spawania nie jest dużo, lub gdy spawacz nie korzysta z wyciągu podczas spawania (dość częsta praktyka) należy zastanowić się nad sensem zastosowania takiego rozwiązania.

Właściwy wybór długości ramienia odciągowego jest istotnym elementem prawidłowego doboru odciągu spawalniczego. W przypadku wyciągów typu Zefir należy dokonać pomiaru najdalszego punktu w którym dokonuje się spawania od miejsca zamocowania wyciągu, na wysokości stołu roboczego,, pamiętając, że długość oferowanych ramion wynosi 2,3 i 4 metry.

Dla przykładu, spawanie detali na stole warsztatowym posadowionym pod wyciągiem, o wymiarach 200x90 cm wymaga zastosowania najkrótszego ramienia – dwumetrowego.

Jeżeli spawane detale mogą być umieszczane poza stołem ale w odległości od ściany nie większej niż 3m – warto zakupić ramię trzymetrowe.

Do spawania większych elementów (np. kotły CO) konieczne może być zastosowanie wersji najdłuższej, tj. czterometrowej.

Oczywiście, pomoc w doborze właściwej długości zapewnią nasi pracownicy.

Na zasięg działania ssawki dymów spawalniczych mają wpływ głównie: ilość odciąganego przez ssawkę powietrza oraz jej wielkość. Nieco mniejszy wpływ ma rodzaj ssawki, nie ma natomiast wpływu producent (fizyka obowiązuje wszędzie ta sama). Zgodnie z literaturą tematu, zasięg ssawki to około jedna jej średnica.

Do tego dochodzą wpływy środowiska (poziome ruchy powietrza), temperatura dymu, ułożenie ssawki z stosunku do źródła zanieczyszczenia. Dla wyciągów spawalniczych typu Zefir odległość skutecznego odciągania dymów spawalniczych to ok. 40cm.

Tak, pod warunkiem, że odciągane zanieczyszczenia nie będą działać szkodliwie w tym korodująco na podzespoły wyciągu oraz nie będą stwarzały zagrożenia wybuchem.

Dla przykładu, odciągi typu Zefir znajdują zastosowanie poza stanowiskami spawalniczymi jako odciągi spalin z myjek ciśnieniowych napędzanych silnikami spalinowymi, jako odciągi szlifierskie, jako odciągi pary wodnej oraz zapachów np. pochodzących z elementów klejonych.

Nie należy stosować odciągów typu Zefir na stanowisku malowania natryskowego jeżeli stosowane materiały mogą wytwarzać z powietrzem mieszaniny wybuchowe.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt z firmą Filtronik.

Stosowane w odciągach spawalniczych typu Zefir wentylatory wyciągowe są wentylatorami promieniowymi o podwyższonym sprężu dyspozycyjnym. Oznacza to, że doskonale radzą sobie z pokonywaniem oporów stwarzanych przez elementy instalacji.

Stosując do budowy instalacji typowe rury i kształtki wentylacyjne (rury sztywne, stalowe, ocynk) oraz zachowując właściwe średnice możemy zbudować instalację wyrzutową nawet kilkunastometrowej długości. Jednak w przypadku wyrzutów o długości powyżej 8 m prosimy o kontakt z biurem firmy Filtronik.

Wyciągi spawalnicze typu Zefir przewidziane są do wieloletniej pracy nawet w warunkach ciężkich, przemysłowych. Szacuje się, że czas pracy może sięgać 10 lat, przy czym nie wyklucza się konieczności wymiany elementów eksploatacyjnych (np. węży elastycznych).

Wyciągi spawalnicze budowane przez firmę Filtronik są konstruowane z myślą o wieloletniej i bezawaryjnej pracy.

Wentylatory dachowe typu WPU-D produkowane przez firmę Filtronik są urządzeniami zaprojektowanymi do przetłaczania powietrza zanieczyszczonego powietrza w warunkach przemysłowych. Jako jedyne posiadają w standardzie całkowicie ocynkowaną galwanicznie obudowę oraz wirnik.

Przed wpływem czynników atmosferycznych na silnik wentylatora chroni go aluminiowa czasza a dla zmniejszenia głośności urządzenia zastosowano tłumik hałasu. Całość konstrukcji pokryta jest farbą proszkową zewnętrzną, odporną na warunki atmosferyczne w tym na działanie promieni UV.

Odpowiedź jest banalnie prosta. Zespół Filtronika to ludzie z pasją i z zasadami. Zespół, którego celem jest dostarczanie klientom urządzeń o dobrych parametrach technicznych oraz urządzeń trwałych. W przeciwieństwie do powszechnej bylejakości zalewającej nasz rynek Filtronik dba o to, żeby urządzenia były mocne, skuteczne i długowieczne.

Naszym celem jest budowa marki, kojarzonej z wyciągami przeznaczonymi dla przemysłu. Ale przede wszystkim z urządzeniami o niepowtarzalnej trwałości, bez kompromisów.

Tak, urządzenia Filtronika posiadają komplet wymaganych prawem dokumentów. Należą do nich: dokumentacja techniczno ruchowa (dtr), deklaracja zgodności z normami bezpieczeństwa (typu WE), karta gwarancyjna oraz w niektórych przypadkach stanowiskowa instrukcja obsługi.
Bezwzględnie tak. Jest niezbędnym dokumentem podczas wszelkiego rodzaju odbiorach technicznych czy kontrolach. Dodatkowo jest potwierdzeniem przez producenta, że dostarczone urządzenie jest bezpieczne dla użytkownika w zakresie przywołanych norm.

Innymi słowy jest dowodem na to, że podczas projektowania oraz budowy urządzenia producent stosował właściwe normy, zapewniając tym bezpieczeństwo dalszemu użytkownikowi.

Wentylatory produkowane przez firmę Filtronik są urządzeniami zaprojektowanymi specjalnie do przetłaczania powietrza zanieczyszczonego. Konstrukcja zastosowanych silników elektrycznych zapewnia ochronę przed przedostawaniem się do wnętrza zanieczyszczeń pyłowych co niezwykle wydłuża żywotność silnika.

Geometria obudowy oraz wirnika zapewnia wymagany spręż dyspozycyjny oraz wydajność. Jakość wyważenia daje gwarancję pracy bez drgań i wibracji a zastosowana powłoka z farb proszkowych jest doskonałą ochroną urządzenia na wiele lat.

W przeciwieństwie do urządzeń innych producentów, nie stosujemy praktyki nadmiernego odchudzania urządzenia stąd nasze wentylatory wyróżniają się wyższą masą. Daje to gwarancję doskonałej kultury pracy oraz długowieczności.

Absolutnie nie. Warunkiem zachowania jakości i trwałości urządzeń jest stosowanie materiałów o kontrolowanym pochodzeniu i jakości. Z wielką starannością dbamy o to, żeby w naszych urządzeniach nie było ani jednego drobiazgu pochodzącego z Chin.

Ponieważ większość detali wykonujemy sami mamy pewność jak i z czego są wykonane. Z kolei podzespoły takie jak silniki elektryczne czy sterowanie pochodza od polskich lub europejskich producentow pod warunkiem ich w 100% europejskiego pochodzenia.

Filtronik Poleca

  • RAMIONA SSĄCE ERGO

    Ramiona ERGO są przeznaczone do odciągania pyłów i gazów spawalniczych, a także innych drobnych pyłów bezpośrednio u źródła emisji, nie dopuszczając do ich rozprzestrzeniania się w pomieszczeniu i wdychania przez ludzi....
    Zobacz Wyciag
  • Wyciąg RAK

    Urządzenia typu RAK przeznaczone są do oczyszczania powietrza z dymów spawalniczych powstających na ruchomych lub stałych stanowiskach pracy.Zanieczyszczone powietrze zasysane jest ze stanowiska pracy do urządzenia filtrowentylacyjnego przez ramiona odciągowe typu ERGO, gdzie jest oczyszczane, a następnie powraca do przestrzeni produkcyjnej....
    Zobacz Wyciag